Naukowe podwaliny uważności
Uważność to umiejętność bycia tu i teraz - jak pracujesz, to z Uwagą, jak zmywasz, to z Uwagą, jak odpoczywasz to z Uwagą. To świadomość tego co się dzieje w Twoim ciele, w Twoim umyśle oraz jakie uczucia Ci towarzyszą w danej chwili. Podwaliny do rozwoju nauki mindfulness stworzył prof. Jon Kabat-Zinn otwierając pierwszą Klinikę Redukcji Stresu (MBSR) przy Uniwersytecie Massachusettes w 1979r oraz Centrum Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społecznej w 1995r. Kontynuując liczne badania i ustrukturyzowany program nauczania uważności, Rob Nairn, południowoafrykański buddsyta, prawnik oraz psycholog został współtwórcą Mindfulness Association oraz programu nauczania MBLC, czyli Sztuki Uważnego Życia (Mindfulness Based Living).
Regularnie prowadzone badania naukowe dotyczące wpływu uważności na nasze życie wskazują na to, że praktyka uważności wspiera tworzenie nowych połączeń neuronalnych (neuroplastyczność), które wpływają na pozytywne zmiany w naszym życiu, m.in:
-
obniżenie ciśnienia
-
redukcje stresu, leku, objawów depresji, trudności ze snem
-
zwiększenie zasobów do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami
-
zmniejszenie natrętnych myśli
-
poczucie dobrostanu i szczęścia
Dodatkowo badania wskazują, że praktyka uważności w miejscu pracy sprzyja zwiększonej satysfakcji z pracy, mniejszemu poczuciu wyczerpania i lepszej współpracy z innymi.
Moja misja
"Ambasadorka budowania spełnionego i szczęśliwego życia z uważnością"
Po ok. 20 latach pracy w marketingu - pisaniu strategii (to nadal mnie kręci akurat), prowadzeniu kampanii, zarządzaniu zespołami, organizacjami eventów, działaniami PR, liczeniem większych i mniejszych budżetów, sprzedażą różnych produktów, zrozumiałam, że moja praca nie wynikała z mojego DNA i spełnienia marzeń, ale tak jakoś wyszła. Wymagała jednak wiele uważności na potrzeby grup docelowych, trendy, zmiany. Uważność torzyszyła mi zawodowo, ale mniej prywatnie. Na szczęście moje dziecięce marzenia tliły się we mnie.
Otóż chciałam być nauczycielką, ale skończyłam studia ekonomiczne. Potem studiowałam psychologię po godzinach, ukończyłam kurs trenerski - w sumie robiłam to nie wiadomo po co, ale wdrażałam elementy tego czego się uczyłam w pracę marketingowca. Aż przyszło wypalenie zawodowe, stresy życiowe i potrzebowałam sobie pomóc. Psychoterapia, joga, medytacja, kursy mindfulness - to była moja droga. Odkryłam moc w życiu z uważnością na siebie i otaczający świat. Zostałam certyfikowaną nauczycielką MBLC czyli Mindfulness Based Living (Sztuki Uważnego Życia) i chcę przekazać Ci tę uważność, abyś budowała szczęśliwe życie.
A skąd ikigai?
To japońska sztuka poszukiwania szczęścia w oparciu o znalezienie swojego powodu - swojej wartości życia. Ikigai to motywacja do codziennego działania, umiejętność odnalezienia jej w różnych codziennych czynnościach - w drobnych planach, w małych rzeczach, ale też w swojej pasji, pracy i sposobie bycia. To droga zaczyna się od poznania siebie i uważności na siebie, poprzez uważne działanie na rzecz innych i społeczności. Niektórzy uważają, że jednym z sekretów długowieczności Japończyków może być życie zgodne z ikigai. Ja jestem w trakcie zgłębiania tej filozofii, ale pewne prawidła wykorzystałam tworząc program restartu życiowego i zawodowego - czyli harmonijnego przygotowania do zmiany jakiej potrzebujemy.